رای به سایت :
602
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج حمزه سید الشهدا
پنجشنبه 27 دي 1397 -
آیا دولت ترامپ در حال فروپاشی است؟
آیا دولت ترامپ در حال فروپاشی است؟

خلاصه بحث های مطرح شده در برنامه تحلیلی جهان آرا که مورخ 28 مردادماه از شبکه افق پخش شد.
calendar
تاریخ : 1396/05/30 - 17:00
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج حمزه سید الشهدا ، خلاصه بحث های مطرح شده در برنامه تحلیلی جهان آرا که مورخ 28 مردادماه از شبکه افق پخش شد، منتشر می شود.

یامین پور:  در مورد ترامپ و دولت او و ماجراهای جنجالی پس از انتخاب او از ابتدا 2 نگاه وجود داشته است: یکی اینکه انتخاب او برخلاف ساختار سیاسی کشور آمریکا بوده و ترامپ یک استثنا بوده است و لذا  در آینده شاهد چالش سیاسی بر سر قدرت از طرف او خواهیم بود و نگاه دیگر اینکه: مبتنی بر این جمله که "کار خودشونه!"  و ترامپ جزئی از لابی و برنامه سیاسی قدرتمندان و سیاستگذاران آمریکاست.
هر چه جلو رفتیم نگاه اول تقویت شد و حرف ها بر فروپاشی دولت ترامپ مطرح است و لابی های قدرت او را تحمل نمی کنند و کنار میگذارند و یا حتی ترور می کنند و آنچه شاهد آن هستیم رفتن یکی یکی مشاورانش و تنها ماندن او و طرح استیضاح اوست.
در حال حاضر با اتفاق نامتمدنانه در ایالت ویرجینیا و درگیری های خیابانی و زیرگرفتن مردم با خودرو توسط نژادپرستان مواجه هستیم. به دلیل موضع ترامپ در قبال او اول این موضوع را تحلیل می کنیم.
سید مصطفی خوش چشم/ تحلیلگر سیاست خارجی
تبعیض نژادی در آمریکا سابقه ای طولانی دارد. خشونت نژادی در آمریکا هنوز وجود دارد مثل کارهایی که بعد از ترامپ شدت گرفته مثل "لینچ کردن" یعنی به صلابه کشیدن سیاه پوستان و به آتش کشیدن و قطعه قطعه کردن آنها. این کارها مربوط به دهه 70 میلادی است ولی هنوز انجام می شود. ظلم بسیاری که هنوز هم جاری و ساری است با اینکه در زمان اوباما به حاشیه رفت ولی الان تسری پیدا کرده است.
پیام های نژادپرستی که در میتینگ های انتخاباتی توسط مشاوران نژاد پرستش مطرح می شد باعث شد خیلی از برتری جویان به او رای بدهند. در ابتدای ریاست جمهوری اش هم نمی توانست علنا ابراز کند و اقداماتی مثل کشیدن دیوار بین مکزیک و امریکا را با توجیهات اقتصادی مطرح می کرد. اما جامعه نژادپرست آمریکا پیامها را به خوبی درک می کردند و علت اصلی را برتری جویی سفیدپوستان می دانست و این باعث مناقشاتی بین مردم شد.
سیاهپوستان آمریکایی که از دست قدرتمندان خسته شده بودند به ترامپ که فردی مستقل و ساختارشکن بود و ادعا می کرد می خواهد قدرت را به دست ضعیفان بدهد رای دادند ولی او "های جک" یعنی دزدی کرد و رفتاری غیر از ادعا نشان داد.
یامین پور: معمولا در کنار رئیس جمهورها یک یا دو شخصیت موثر وجود دارد که معمولا رسانه ای نمی شوند ولی نقش موثری دارند. حضور "استیو بنن" را تشریح کنید.
دکتر سید حامد موسوی /استاد دانشگاه تهران
اطرافیان ترامپ را به دو دسته تقسیم می کنیم یک دسته جمهوری خواهان سنتی و گروه دیگه راست افراطی یا آلترناتیو حزب جمهوری خواه؛ که مخالف دخالت دولت در اقتصاد و یا نرمش با دشمنان هستند ولی در عین حال منتقد حزب جمهوری خواه هستند. آقای بنن قهرمان این قصه بود که مردمی که از جریان و ساختار اصلی آمریکا خسته شدن را به خودش جذب کند.
استیو بنن در یک همایش خصوصی در واتیکان اینو مطرح کرده است که تمدن مسیحیت و یهودیت با اسلام در جنگ هستند. جمهوری خواهان و تیم نظامیان سنتی امنیتی و تیم استیو بنن در کنار ترامپ وجود داشته است. الان 3 نفر از تیم استیو بنن کنار گذاشته شدند. دیروز خود استیو بنن هم کنار گذاشته شده است.
یامین پور: آیا ترامپ مجبور شده یا ساختار سیاسی فشار وارد کرده و اونا مجبور شدن خودشون کنار بروند؟
دکتر سید حامد موسوی /استاد دانشگاه تهران
به نظر من حزب جمهوری خواه یعنی ساختار سیاسی سنتی که حالا قدرت گرفته می خواهد اصلاحات اساسی انجام دهد و طیف استیو بنن را تضعیف کند. در واقع ترامپ مجبور شده با فشار ساختار اصلی آمریکا طیف دست راست خودش را کنار بگذارد.
دو گروه ابتدا در کاخ سفید خیلی با هم سرشاخ بودند. تاجر ها و تیم استیو بنن که در مقابل هم قرار گرفتند. ترامپ الان بین دو طیف قمار کرده و رفته طرف سنتی ها. مجبور شده با ساختار کنار بیاید. چون ممکنه استیضاح بشود و ترامپ این را نمی خواهد. در آمریکا اگر رئیس جمهوری استیضاح بشه برای باقی مانده زمان دولتش معاون اول او قدرت را به دست می گیرد یعنی "مایک پنس" که نماینده طیف سنتی است و با اتفاقاتی مثل کنار رفتن مشاوران افراطی ترامپ، این قضیه محتمل نیست.
بحث های جنجالی سیاست خارجه ترامپ نیمی اش به خاطر تیم افراطی اش بود و نیمی به خاطر شانتاژ کاری و جنگ روانی. در واقع طرفداران افراطی ترامپ چون قول های اولیه او اجرا نشده است می گویند کار دولتش تمام است. چون کاری مثل دیوار مکزیک تمام و کمال و با آن هجمه ی اولیه انجام نشده است.
مطرح کردن بحث های خارجی جنجالی ترامپ برای دور کردن اذهان مردم از اتفاقات داخلی است. مثلا به سی ان ان انتقاد شدید کرد که بحث جنجال با کره شمالی را که خودش را موفق می داند چرا خیلی انعکاس نداده و دوباره مسائل داخلی را مطرح کرده است؟ و این ممکن است برای ایران خطرناک باشد چون ممکن است سمت ایران بیاید. البته بیشتر اهل حرف و شانتاژ روانی است تا عمل.
دکتر سام ترابی/ استاد دانشگاه
اصل مطلب در پیروزی ترامپ فقط نژادپرستی و ... نبوده است. بنن خودش را ملی گرای اقتصادی معرفی می کند. دغدغه اصلی اش این بوده که به شرکت های چند ملیتی و اقتصادی و سرمایه داری میدان بدهد.
بنن در مصاحبه با مجله معروف جناح چپ حزب دموکرات که باعث برکناری اش شد. می گوید این نژادپرستان همه دلقک اند. دشمن اصلی ما چین هست که سرمایه گذاری دنیا را در دست دارد. آمدن ترامپ اصطلاحا یک مریضی نیست. اصل درد این است که آمریکا دموکراسی نیست و یک درصد همه چیز را تعیین می کنند. و در واقع این یک درصد 10 درصد بعنوان مدیر در اختیار دارد. امثال بنن هم می خواهند این مطلب را بر هم بزنند.
سید مصطفی خوش چشم/ تحلیلگر سیاست خارجی
این استراتژی ترامپ است که تصاعد بحران کند برای گرفتن منفعت بیشتر. مثل کاری که برای دریافت هزینه و استقرار موشکها در کره جنوبی که رئیس جمهورش تازه سرکار آمده بود و می ترسید انجام داد. ترامپ با جنگ روانی با کره شمالی و داغ کردن مسئله جنگ، کره جنوبی را وادار به پذیرفتن کرد و یا کاری که با عربستان و قطر کرد هم همین طور است. تصاعد بحران می کند و سپس منفعت می طلبد.
دکتر سید حامد موسوی /استاد دانشگاه تهران
فقیرترها و بیسوادترها و کارگران و جوان ترها به ترامپ رای دادند و فقط نژادپرستان نبودند. در مسائل اجتماعی و مذهبی و اقتصادی یک سری شکافها بوجود آمد. ولی فکر نکنم جنگ داخلی اتفاق بیفتد چون تبعات زیادی دارد ولی اختلافات وجود دارد و نباید غلو بشود.
در شرایط فعلی فکر نکنم ترامپ استیضاح بشود و او تنها نیست و مراکز و رسانه های بزرگی مثل فاکس نیوز هنوز طرفدار و حامی او هستند.

یامین پور: ولی به نظر من ممکن است سیاستگزاران آمریکا به دلیل رفتار های غیر متعارف ترامپ، این قضیه ی جنگ داخلی و جداشدن کالیفرنیا که دموکرات هستند و قطب سرمایه داری جهان هستند را غیر محتمل بدانند و ممکن است ترامپ را به دلیل هزینه های زیادش کنار بگذارند.
سید مصطفی خوش چشم/ تحلیلگر سیاست خارجی
در حال حاضر ترامپ را  با تضعیفی که شده خیلی مدیریت شده می بینم. ترامپ آدمی است که دوست دارد اگر کنار هم برود خودش آن را طراحی کند. ترامپ می خواهد یک پولداری باشد که در سیاست دخیل است و در آینده جزء دست های پشت پرده باشد. در حقیقت می خواهد در سیاست های کلان تصمیم گیرنده هم باشد. من پیش بینی می کنم استیضاحی در میان نباشد و خودش به یکباره استعفا بدهد یا در دور دوم شرکت نکند. چون هیچ ارزش آنچنانی برای پست و مقام ریاست جمهوری قائل نیست و فقط قدرت را برای خودش و خانواده اش در آینده می خواهد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5172مطالب مرتبط