تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 00:00
کد خبر : 27397
سرویس خبری : علم و دانش
 

آشنائی با سازمانهای اطلاعاتی  رژیم صهیونیستی

معاونت فضای مجازی حوزه 229 ذوالفقار

آشنائی با سازمانهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی

گردآوری شده توسط شعبه اطلاعات حوزه مقاومت بسیج 229 ذوالفقار

آشنائی با سازمانهای اطلاعاتی  رژیم صهیونیستی

 

مقدمه :

شناخت سازمان‏های جاسوسی و مطالعه در تاریخچه، اهداف و عمل‏کرد آن‏ها و هم‏چنین‏‏‏ آشنایی با اسرار، شگردها و روش‏های جاسوسی ‏آن‏ها ‏برای هر کشور و نظام سیاسی اهمیت ویژه‏ای دارد، زیرا اصولاً استقلال و ثبات سیاسی هر کشور به مقیاس وسیعی به میزان و کمیت فعالیت این سازمان‏ها بستگی دارد. سازمان‏هایی که به صورت دولت‏های نامرئی در تمام تحولات و حوادث و آشوب‏های سیاسی بزرگ و کوچک جهان دخالت دارند.

یک سازمان جاسوسی، به همان اندازه که می‏تواند در تحکیم موقعیت یک کشور و حفظ ثبات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی آن ایفای نقش کند و عامل بقا و دوام آن در تمام زمینه‏ ها ‏گردد، به همان اندازه می‏تواند وسیله مناسبی برای نابود ساختن یک حکومت گردد.

هرگز اتفاق نیفتاده است که ملتی قبل از ایجاد دولت خود، سرویس‏های اطلاعاتی‏ش را راه‏ اندازی کند، اما اسرائیل این کار را کرد و هیچ دولتی مثل دولت اسرائیل وارد کار اطلاعاتی نگردیده است. ملت اسرائیل، تاریخ خود را در کنار کار جاسوسی بنا و تأسیس کرده است. سرویس‏های اطلاعاتی شان چه در گذشته و چه در حال حاضر وسیله‏ ای بوده است برای رسیدن به اهداف نامشروعشان. خود صهیونیسم براساس کار جاسوسی، هویت یافته و رشد و نمو پیدا کرده است. هنگامی که مقرر شد دولت یهود تأسیس شود یهودیان با استفاده از شگردهای جاسوسی به ایجاد دولت خود اقدام کردند.

با توجه به این‏که‏ در خصوص بررسی سرویس‏های اطلاعاتی اسرائیل، تا کنون تمرکز اصلی بر سرویس موساد بوده است و عموماً به دیگر سرویس‏های فعال این رژیم که گاهاً نقشی بسیار حائز اهمیت را برای صهیونیسم بین الملل ایفا می‏نمایند، کم‏تر‏ پرداخته شده است؛ لذا در این اندک مجال به صورت گذرا شمه‏ای کلی درباره این سرویس‏ها ‏بیان می‏نماییم تا شاید فتح بابی باشد برای مطالعه و مداقه بیش‏تر‏ بر هریک از ‏آن‏ها ‏به صورت مفصل و جامع. فصل اول مقاله حاضر به این موضوع اختصاص داده شده است. در فصل دوم به منظور کاربردی نمودن موضوع، به روش‏های عملیاتی سازمان‏های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی می‏پردازیم. به امید نابودی رژیم صهیونیستی ...

 

فصل اول : معرفی سرویس‏های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی

1 ـ موساد :

         سازمان جاسوسی اسرائیل توسط رژیمی به‏وجود آمده است که با هیچ‏یک از خصوصیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی محیط اطراف خود قابل تطبیق نیست و اسرائیل در منطقه خود صددرصد بیگانه است اما این بیگانگی و غربت که قاعدتاً برای هر نظام سیاسی، یک عامل منفی و بازدارنده تلقی می‏شود، هیچ‏گاه مانع روند رو به رشد و حرکت فراگیر موساد نشده است.

موساد یا سازمان زیرزمینی یهود، نام اختصاری یک عبارت 5 کلمه‏ای عبری است. موساد در حقیقت شکل تکامل یافته پلیس مخفی اسرائیل و نتیجه ادغام و ترکیب سازمان‏های مخفی و پراکنده‏ای ‏است که از ده‏ها سال پیش و اوائل جنگ جهانی دوم به نفع یهودیان و برعلیه مخالفان این نژاد فعالیت می‏کرده‏اند .‏

به‏وسیله‏ هاگانا یک سازمان سریِ ویژه تشکیل شد که دفتر اطلاعات موسوم به « شی» نام گرفت .  در سال 1937 نیز هاگانا سازمان  « موساد لیالیفی بیت» به معنی «دفتر مهاجرت» را تشکیل داد . این نخستین اسم این سازمان بود .

سازمان اطلاعات اسرائیل در سال 1951 وقتی که برای اولین بار به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد، این اسم را به یدک کشید و شبکه‏های جاسوسی آن نیز از آن زمان موساد نامیده می‏شوند .

با توجه به تعدد سازمان‏های جاسوسی رژیم صهیونیستی، رهبری این رژیم تصمیم گرفت که سازمان ویژه‏ای ‏برای هماهنگی میان فعالیت‏های این سازمان‏ها ‏تأسیس کند. این سازمان « دژ مستحکم برای خدمت به اسرائیل» نام گرفت و مسئولیت تأسیس آن به  روفین شیلواح واگذار شد. نامبرده کسی بود که پس از تشکیل موساد، رسماً ریاست آن را عهده دار شد .

با توجه به گزارشی که در سال 1996 منتشر شد، شمار کارکنان موساد به 1200 تا 1500 نفر از جمله 500 افسر می‏رسید و هرکدام از آن‏ها در سن 52 سالگی بازنشسته می‏شدند. موساد شبکه گسترده‏ای ‏از مزدوران در سراسر دنیا در اختیار دارد و هم اکنون بیش از 35 هزار عضو(20 هزار کارمند و بقیه موقتی) دارد.

از جمله عملیات های موساد می توان به این موارد اشاره کرد :

        ربایش مسئول نازی سابق به نام «آدولف إیخمان» از آرژانتین. این عملیات سال 1960 رخ داد. او را به اسرائیل منتقل کردند و پس از محاکمه اعدام گردید. موساد توانست رهبر سازمان سپتامبر سیاه را ترور نماید. کما این‏که‏ این سرویس، رهبر جنبش اسلامی به نام فتحی شقاقی را نیز در اکتبر 1995 در مالتا ترور کرد. این عملیات‏ها ‏از جمله عملیات‏هایی ‏است که به عنوان موفقیت در پرونده موساد ثبت و ضبط گردیده است .

موساد دارای چند شاخه اصلی است که هرکدام از آن‏ها مأموریت خاصی دارد. می‏توان گفت که مأموریت این شاخه‏ها ‏به ترتیب ذیل است:

ـ  جمع آوری اطلاعات

ـ   دسته بندی داده‏ها

ـ  بررسی و ارزیابی این اطلاعات

ـ   نظارت و جاسوسی

ـ   عضوگیری و اجرای عملیات در خارج از فلسطین از جمله قتل و تصفیه مخالفان

ـ   بخش ویژه فیلم برداری، جعل، رمزیابی و دستگاه‏های ارتباطی

ـ   بخش ویژه آموزش و برنامه ریزی و افزایش کارایی کارکنان موساد

ـ  بخش ضداطلاعات و نفوذ نیروهای غیرخودی

 

ـ  بخش عملیات :

           بخش عملیات، مهم‏ترین ‏ شاخه موساد محسوب می‏شود و ماموریت آن سازمان‏دهی فعالیت جاسوسان و مزدوران این سازمان در گوشه و کنار جهان است.

هم‏چنین‏‏‏ یکی نیروی خارجی دیگر موسوم به « عل» به معنی عالی رتبه وجود دارد که کار آن جمع‏آوری اطلاعاتی از داخل آمریکا درباره کشورهای عربی است و سفرها و دیدارهای هیأت‏های سیاسی را کنترل می‏کند.

مهم‏ترین ‏و خطرناک‏ترین این یگان‏ها؛ ‏یگان « دوفدوفان» است. این یگان آموزش‏های نظامی و روانی مخصوصی می‏بینند و اعضای آن به قاتلانی حرفه‏ای ‏که کشتار و قتل نزد آنان بسیار آسان و مثل آب خوردن است، تبدیل می‏شوند.

موساد دارای یک کمیته دیگر موسوم به « وادات» است که کار آن هماهنگی سری با خارج و داخل اسرائیل می‏باشد و به‏صورت هفتگی نشستی برگزار می‏کند. رئیس وادات همان رئیس موساد است که همکارانش او را مامون صدا می‏کنند. اما اعضای کمیته وادات عبارتند از:

ـ   مدیر سازمان اطلاعات نظامی موسوم به « امان»

ـ  مدیر سازمان اطلاعات داخلی « شین بت»

ـ  مدیر سازمان امنیت عمومی « شاباک»

ـ  مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی وزارت امور خارجه(این مرکز در زمینه جاسوسی سیاسی یا دیپلماتیک تخصص دارد).

ـ  مدیر بخش عملیات ویژه پلیس موسوم به « ماتام»

ـ  مشاوران خصوصی نخست وزیر در امور سیاسی، نظامی، امنیتی و مبارزه با تروریسم

 

2 ـ  شین بت (شاباک) :

 

  هنگام تأسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن 184 نفر بود . این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی ، یک یگان نظامی موسوم به « شین بت» وابسته به رژیم صهیونیستی تشکیل دادند. شین بت خلاصه کلمه « خدمت به امنیت» است .  «یسر هرئیل» از زمان شکل گیری این سازمان تا سال 1952 رئیس آن بود . نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید .

شین بت در دهه اول شکل گیری رژیم صهیونیستی مراقب تحرکات دشمنان حزب کار که تا سال1977 بر اسرائیل حکموت می‏کرد ، بود . حزب کار در این سال‏های طولانی توانست شین بت را به یک سازمان اسطوره‏ای ‏برای حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل توطئه‏های داخلی و جاسوسان شوروی و فدائیان عرب که با پشت سر گذاشتن سیم‏های خاردار وارد سرزمین‏های اشغالی می‏شدند ، تبدیل کند .

فعالیت‏های شین بت کاملاً سری بود و حتی مردم اسم رئیس آن را هم نمی‏‏‏‏دانستند و سال‏ها ‏تحت نظارت و مسئولیت‏‏‏ دفتر نخست وزیر فعالیت می‏کرد .

کلمه شین بت اندک اندک خود را به شاباک تغییر داد. شاباک به معنی امنیت عمومی یا شین بت عمومی است. بعد از رسوایی مأموران شاباک در پرونده « اتوبوس 300» در سال 1986 ، «آبراهام شالوم» رئیس آن استعفا داد .

 

 

 

 

 


منبع : سایت وزارت اطلاعات

سامانه متمرکز فضای مجازی سپاه تهران بزرگ