رای به سایت :
571
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج حمزه سید الشهدا
یکشنبه 28 آبان 1396 -
خلیج همیشه فارس
یادداشت/

خلیج همیشه فارس

یادداشت «خلیج همیشه فارس» به مناسبت 10 اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس منتشر می شود.
calendar
تاریخ : 1395/02/09 - 09:30
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج حمزه سید الشهدا ،یادداشت «خلیج همیشه فارس» که در نشریه فاران منتشر شده است را در ادامه می خوانیم.

همه ما وقتی نام خلیج فارس را می شنویم ناخودآگاه صدای تلاطم و شکوه موج های بلند آن را به خاطر می آوریم. البته شاید بسیاری از ما هنوز حتی یکبار هم به سرزمین گرم و زیبای جنوب کشور نرفته ایم ولی آنچنان نسبت به آن احساس تعلق و تعصب داریم که همواره اخبار مهمی را که در رابطه با آن منتشر می شود دنبال می کنیم.
آب های نیلگون و پهناوری که اگر چه موج های استوار و پرتلاطم آن نماد شکوه و استاقمت ملت بزرگ و رشید ایران است و در همین موج های پرخروش که همواره بر سینه کشتی های طمع کار و متجاوز سیلی محکمی نواخته و بر دل ایشان رعب و وحشت انداخته، آنگاه که به سواحل زرین این خاک پرگهر نزدیک می شوند، در مقابل بزرگی و عظمت مردمانش  سر تعظیم فرو آورده و آهسته و آهسته با نزدیک شدن به ساحل سرزمین گلگون ایران اسلامی بر خاک زرینش بوسه می زند.
آری خلیج فارس که همواره به دلایل ذخایر عظیم، موقعیت استراتژیک و اهمیت بسزای سوق الجیشی خود ذهن همگان از جمله طمع کاران، چپاولگران و قدرت های زیاده خواه دنیا را به خود معطوف و مشغول داشته و عاملی شده تا هراز چند گاهی برخی بخت خود را آزموده و شیطنت کنند و حتی برای دقایق و لحظاتی به طور شفاهی یا روی نقشه ای کذایی خیال خام تصاحب این خلیج را در سر بپرورانند و نام های جعلی خلیج عربی و خلیج را برای این الماس بزرگ و نیلگون ایران یعنی خلیج همیشه فارس به کار بندند.
از روزی که بشر به کار ندوین و نگارش تاریخ کمر همت بست، برای مکان های جغرافیایی نام های پرمعنا و با مسمایی را برگزید که آبراه جنوبی و جداکننده ی فلات آیران از شبه جزیره عربستان که با نام «دریای پارس» یا «خلیج فارس» از جمله نام های باستانی و قدیر است که پیوسته در زمان های مختلف تاریخی در اسناد، قراردادها و مکاتبات بین المللی مورد استفاده تمام اقوام و ملل دنیا قرار گرفته است شاید بتوان گفت نخستین بار در زمان هخامنشیان این نام به آن اطلاق شده، طبق کتیبه ای که از زمان داریوش پادشاه هخامنشی در تنگه سوئز بدست آمده، از آن به «دریایی که از پارس می آید» یاد شده و این سند به عنوان نخستین مدرک تاریخی موجود است که حقانیت نام خلیج فارس را به وضوح نشان می دهد.
در سال 1219 خورشیدی دولت انگلیس نام دریای بریتانیا را برای خلیج فارس به کار برد که مقبولیتی نیافت. پس از ملی شدن نفت ایران و خلع ید شرکت های انگلیسی از سرمایه های ایران نام جعلی «خلیج ع.ر.ب.ی» را جایگزین خلیج فارس کرد که با مخالفت مردم ایران مواجه شد زیرا آنان این کار را در جهت تخریب هویت ملی و سرزمین خود می دانستند.
به دنبال تحریف ها و تطمیع ها از سوی نهاد های عربی چند موسسه آمریکایی و اروپایی وارد این سناریوی پوچ و بی اساس شده و نام خلیج فارس را تحریف کردند. در سال 1383 ه.خ موسسه آمریکایی نشناال جئوگرافی در اطلس جغرافیایی خود در کنار نام پرآوازه خلیج فارس از واژه مجعول عربی استفاده می کند که حتی برای خود شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس هم نامأنوس است. چند سال بعد در سال 1385 نیز مسئولان موزه لوور پاریس همین اقدام شنیع را تکرار می کنند که در پی اعتراض ملت و دولت ایران ضمن عذرخواهی تحریفات صورت گرفته را تصحیح می کنند ولی بعد ادامه این سناریو کثیف به سایت گوگل و نیروی دریایی ارتش آمریکا محول می شود و این جعل سازی هنوز هم ادامه دارد... .
دولت ایران در روز 13 مرداد سال 1337 به دلیل تغییر نام خلیج فارس از سوی عراق و برخی دیگر از کشورهای عربی و انگلیس اعتراض خود را اعلام می کند و حتی گمرک از پذیرش کالاها و محموله هایی که این نام جعلی را بر خود داشتند امتناع می کند.
در نیمه نخست بهمن سال 1370 سازمان ملل متحد با اشاره به اعتراض های پیاپی نمایندگان ایران در آن سازمان می خواهد که از نام ساختگی خلیج عربی حذر کنند و در 5 نوبت نام رسمی و تغییر ناپذیر آبراه جنوبی ایران را «خلیج فارس» اعلام می کند پس از ادامه تحریفات، بخصوص از سوی نشنال جئوگراف،  ایران از خود واکنش قابل ملاحظه نشان می دهد و روز ملی خلیج فارس رسما وارد تقویم کشور می شود.
جرجی زیدان تاریخدان عرب می گوید: «بحر فارسی محدود به آب هایی می شود که دنیای عرب را دور می زند.» بحر فارسی نامی است که عرب ها در قرون اولیه اسلام تا قرن ششم بجای دریای خلیج فارس به کار می بردند و این مفهوم شامل خلیج فارس و دریای عمان و دریای عرب می شود ولی در قرن هی اخیر تنها به پهنه آبی که شامل تنگه هرمز تا دهانه اروند رود می شود بجای بحر فارسی، خلیج فارس گفته می شود.
همگان بر این باورند که نام های جدید و جعلی، با انگیزه سیاسی و از روی تعصبات قومی به کار می رود و باید با این تحریفات و جعلیات مقابله شود و از نام تاریخی خلیج فارس صیانت و پاسداری شود. آنچنان این نام تاریخی در اسناد کهن درخشان و پرآوزه و ماندگار است که از آن می گذرم حتی بطلیموس هم آن را به نام خلیج فارس یاد کرده و جاعلانی که سعی دارند با جعل تاریخ و اسناد برای خود هویت و قدمت بتراشند و بسازند هرگز بر این خیال خام و واهی خود جامه عمل نخواهند پوشید. باید گفت که قدمت خلیج فارس از نظر زمین شناسی، زیست شناسی، انسان شناسی و جغرافیایی آنچنان شگرف و دیرینه و با قدمت است که عده ای بر این باورند که «خلیج فارس» گهواره تمدن جهان یا خاستگاه نوع بشر است.
به نظر شما آیا این دلایل کافر نیست تا چشم طمع همسایگان ابرقدرت ها را برای حضور، نفوذ و جولان در آن برانگیزد. بخصوص آمریکا که همواره در توهم کدخدایی و ابرقدرتی به سر می برد نمی تواند ببیند که در این منطقه مهم و استراژیک نقش بازی نکند، بنابراین همواره با ایجاد تشنج، بلوا و اختلاف و درگیری در منطقه سعی می کند تا بهانه و جای پایی برای حضور خود فراهم کند آنچه امروز دورتادور پهنه خلیج نیلگون همیشه فارس را در برگرفته نشان از این خیال و نقشه ها دارد و چندی پیش بود که این کرکس طمع کار که در حالپرسه زنی و نفوذ در آب های سرزمینی ایران بود توسط نیروهای نظامی ایران زمین گیر و شکار شد و پس از عذرخواهی رها و آزاد شد.
آمریکا و همه زیاده خوان بخصوص سردمداران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خوب بدانند که زنجیره عظیم انسانی که هر سال بر گرداگرد خلیج فارس شکل می گیرد تا پاسداری خود را از حریم آب و خاک این سرزمین پرگهر اعلام کند دنباله ای دارد به بزرگی ایران و شاخه هایی که در سراسر جهان در قلوب وطن دوستان و آزادگان و ایرانیان مقیم در خارج از کشور ریشه دارد، پس فکر هرگونه دست اندازی و خیال واهی را از ذهن الکن خود خارج کنند و بدانند خلیج فارس جزء لاینفک خاک پرگهر ایران عزیز است و همواره محل دفن و غرقاب زیاده خواهان و طمع کاران و دست درازان تاریخ بوده و خواهد بود.

 

به قلم: مهناز امیری

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5172


tags
   خبر قسم        سایر محتوا قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج حمزه سید الشهدا        منطقه 9        استاد معین        خلیج فارس        فاران        نشریه الکترونیکی                            
Reply
no
0
yes
0
قسم
1395/02/12 - 10:41
با سلام و خسته نباشید
خبر شما در تلگرام قسم (https://telegram.me/Ghasam_ir) انتشار یافت.
لطفا جهت انتشار اخبار در کانال تلگرام و بسیج پرس، لینک خبر تولیدی و فاخر "سایت قسم خود" را، برای اکانت GHASAMtehran@ ارسال نمایید. با تشکر